Samuel Seely
Układy elektroniczne

Wydawnictwa Naukowo - Techniczne, wydanie 4, Warszawa 1972

Wstęp (13)
      Układy podstawowe, jakimi dysponuje inżynier elektronik, mogą być uważane za pewnego rodzaju podsystemy elektroniczne, które działają w określony sposób. Wprawdzie każdy taki układ może występować w różnych postaciach różniących się szczegółami - zależnie od tego, czy jako elementy aktywne zastosowani lampy, tranzystory, wzmacniacze magnetyczne, elementy fotoelektryczne czy inne elementy - jednak jego funkcje podstawowe nie zależą na ogół od elementów pobudzających. Niemniej jednak, charakter układów elektronicznych uległ w ciągu ostatnich dwudziestu lat daleko idącym zmianom wskutek pojawienia się dużej liczby elementów półprzewodnikowych.
   Książka niniejsza wprowadza w zagadnienia układów elektronicznych pobudzanych zarówno lampami jak i tranzystorami i zawiera szczegółowe omówienie układów praktycznych. Zawiera ona również omówienie wybranych zagadnień dotyczących układów lampowych. Tak więc, mimo że książka uwzględnia fakt szybkiego wypierania lamp przez elementy półprzewodnikowe w wielu zastosowaniach, równocześnie uwzględnia i to, że wciąż istnieją układy lampowe ciekawe z punktu widzenia praktycznego i dydaktycznego. Co więcej, uwzględnia również fakt, że tranzystory unipolarne, których rola coraz bardziej wzrasta, są często stosowane w układach przewidzianych do pobudzania lampami bez wprowadzania zasadniczych zmian w samym układzie. Ze względu na to, przy omawianiu poszczególnych układów zakłada się niekiedy, że elementem pobudzającym jest lampa, a niekiedy przyjmuje się, że układ jest pobudzane przez tranzystor czy inny element półprzewodnikowy. Często zestawiono zarówno układy tranzystorowe jak i układy lampowe w celu umożliwienia porównania obu rozwiązań pod względem konfiguracji i działania. Analizę wykonuje się tylko dla jednego rozwiązania, chyba że analiza obu rozwiązań jest niezbędna dla jakiś innych celów; natomiast oba rozwiązania są omawiane.
   Rozwój układów scalonych wprowadza nowy element w podejście przy projektowaniu układów elektronicznych. Wprawdzie szczegóły dotyczące technologii układów scalonych pojawiają się w dostępnej literaturze, jednak nie ma jeszcze całkowicie opracowanej techniki projektowania takich układów. Tak więc, w chwili obecnej można uznać, że projektowanie układów elektronicznych przechodzi od miniaturyzacji do mikrominiaturyzacji z uwzględnieniem zakresu możliwych do zrealizowania w technologii układów scalonych wartości rezystancji i pojemności. Z tych względów przy omawianiu układów scalonych ograniczono się głównie do zagadnień technologicznych.
   W celu przedstawienia materiału w logicznym porządku, po omówieniu ważniejszych elementów dostępnych przy realizacji układów elektronicznych następuje omówienie działania klas urządzeń elektronicznych. Poszczególne układy nie są rozważane pod kątem ich zastosowania, lecz przede wszystkim pod względem zasady działania oraz sposobu analizy. Z tego względu w poszczególnych rozdziałach mogą być omawiane układy o różnym przeznaczeniu. Przy wyborze przykładów i zadań uwzględniono typowe zastosowania rozważanych układów. Często rozważania są uzupełniane omówieniem tych aspektów praktycznych, które mogą mieć wpływ na wybór wariantu rozwiązania praktycznego dla konkretnego zadania.
   W wielu układach praca może się odbywać w zakresie liniowym lub nieliniowym. Obu tym klasom poświęcono mniej więcej tyle samo miejsca.
   Książka dzieli się na kilka części. Rozdziały od 1 do 3 stanowią ogólne wprowadzenie w omawiane zagadnienia. W rozdziale 1 omówiono krótko podstawy teorii półprzewodników i lamp w celu stworzenia podstaw do zrozumienia mechanizmu działania urządzeń lampowych i półprzewodnikowych, nie zawarto w nim jednak szczegółowej teorii półprzewodników. W rozdziale tym przedstawiono również w zarysie technologię i zasadę działania układów scalonych...

1. Właściwości przyrządów elektronowych (15)
Półprzewodniki. Złącza p-n, diody, tranzystory bipolarne. Przyrządy unipolarne. Tranzystory jednozłączowe, tyrystory i inne przyrządy półprzewodnikowe. Układy scalone. Lampy elektronowe.
2. Teoria układów aktywnych (80)

3. Lampy i tranzystory jako elementy układów (112)
Lampy elektronowe jako elementy układów. Tranzystory jako elementy układów.
4. Niestrojone wzmacniacze małych sygnałów (167)
5. Układy analogowych maszyn liczących (229)
6. Niestrojone wzmacniacze mocy (263)
7. Strojone wzmacniacze małych sygnałów (290)
8. Generatory sinusoidalne (329)
9. Modulacja i demodulacja (354)
Modulacja i detekcja amplitudy. Modulacja i detekcja kątowa. Modulacja impulsowa.
10. Układy przełączające (403)
11. Układy przełączające ze sprzężeniem zwrotnym (445)
Układy astabilne. Układy monostabilne. Układy bistabilne.
12. Generatory przebiegów piłokształtnych (512)
Napięciowe generatory podstawy czasu. Prądowe generatory podstawy czasu.
13. Elektroniczne przyrządy pomiarowe (541)
14. Zasilacze (565)
Teoria prostownika i filtru. Stabilizatory elektroniczne.
Zadania (593)
Dodatek A. Twierdzenie Millmana (602)
Dodatek B. Charakterystyki wybranych tranzystorów i lamp (603)
Literatura uzupełniająca (605)
Skorowidz (607)

Materiał udostępnił Grzegorz Makarewicz , 'gsmok'