Międzynarodowe Spotkanie Towarzystwa Trioda
"Lokalni producenci radioodbiorników z okresu II RP - Poznań, Łódź, Katowice"

Grzegorz "gsmok" Makarewicz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spotkanie odbyło się 14 kwietnia 2013 r. w Warszawie. Miejsce spotkania - Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, ul. Bema 76. W odróżnieniu od mojego uczestnictwa w spotkaniu październikowym (relacja), tym razem przybyłem z planowanym opóźnieniem (ktoś jak na złość ustalił termin rozpoczęcia spotkania zbieżny z relacją z wyścigu Formuły 1 ). Za spóźnienie zostałem ukarany jeszcze przed wejściem na salę obrad - okazało się, że zabrakło dla mnie "zawieszki" na plakietkę identyfikacyjną - dobrze mi tak. Byłem trochę zdziwiony, gdyż o ile sobie przypominam, poprzednim razem parę zawieszek pozostało niewykorzystanych. Moje zdziwienie ustąpiło szybko zdumieniu, gdy znalazłem się na sali obrad .

Okazało się, że jest ona wręcz "nabita" Uczestnikami. Naprawdę nie sądziłem, że będzie aż tyle osób. Zresztą sami popatrzcie na tę fotografię.

 

Niezły widok . A to tylko fragment sali. Wróćmy jednak na chwilę do szczegółów. Zaplanowano i zrealizowano następujący plan spotkania:

  • Przywitanie gości.
  • Towarzystwo Trioda - najbliższe plany (Mariusz Matejczyk).
  • Fabryka Odbiorników Bateryjnych "Radjofon" (Henryk Berezowski).
  • Radium, Triokong & Silesia (Mariusz Matejczyk).
  • Producenci odbiorników" Łódź i okolice (Maciej Białecki).
  • Ciekawostki z obszaru renowacji.
  • Forum wymiany kolekcjonerskiej połączone z mini-giełdą.

Po wypełnieniu obowiązku formalnego zapraszam na relację fotograficzną. Prezentowane zdjęcia nie są usystematyzowane chronologicznie - podzieliłem na kilka kategorii, aby osoby zainteresowane konkretnymi informacjami (np. relacją fotograficzną obejmującą zgromadzone radioodbiorniki) nie musiały się przebijać przez spory zbiór zdjęć, które tutaj umieściłem.

Uczestnicy spotkania w trakcie prelekcji i przerw

Ta zielonkawa kurtka na poręczy krzesła poniżej z prawej strony to moje miejsce. Wyobraźcie sobie, że musiałem o nie walczyć . Co dopadłem jakieś krzesło to okazywało się, że jest już zajęte. W końcu znalazłem takie, z którego, mimo, ze też zgłosi się "właściciel" już się nie ruszyłem i zabezpieczyłem co moje za pomocą okrycia wierzchniego .

Na ekranie akcent "łódzki". Prelegent szykuje się do prezentacji. Nie sądziłem, że w mieście Łodzi było aż tylu producentów radioodbiorników .

Na poniższych dwóch fotografiach pokazana jest prezentacja dotycząca wykonania przewodu sieciowego w stylu "retro". To element składowy Spotkania ujety w planie jako "Ciekawostki z obszaru renowacji".

Na ekranie widać (niestety nieco niewyraźnie) przewód sieciowy wykonany przez Autora.

A oto i pożegnanie uczestników. Dobrze było ale się niestety skończyło .

 Eksponaty - widok ogólny

 Eksponaty - relacja szczegółowa

Producent: Silesia, typ: Special. Odbiornik reakcyjny 3-lampowy. Cena 210 zł. Egzemplarz z kolekcji Pana Wojciecha Rząsowskiego.

 

 

 

 

 

Producent: Silesia, typ: Super. Odbiornik superheterodynowy, 4-lampowy. Eksponat kolekcji Pana Włodzimierza Panfiluka.

 

 

Producent: Radium Katowice, typ: NN. Odbiornik reakcyjny 4-lampowy. Rok produkcji 1932-1936. Eksponat z kolekcji Pana Wojciecha Rząsowskiego.

 

Producent Radium Katowice, typ: NN. Odbiornik reakcyjny 4-lampowy. Rok produkcji 1933-1936. Eksponat z kolekcji Pana Mariusza Matejczyka.

 

Producent Radium Katowice, typ: NN. Odbiornik reakcyjny dwuobwodowy 4-lampowy. Rok produkcji 1936-1937. Eksponat a kolekcji Pana Mariusza Matejczyka.

 

 

Producent: Radium Katowice, typ: NN. Odbiornik skrzynkowy 3-lampowy. Rok produkcji około 1928. Eksponat z kolekcji Pana Mariusza Matejczyka.

 

Producent: Radium Katowice, typ: NN. Odbiornik reakcyjny 3-lampowy. Rok produkcji 1933-1935. Eksponat z kolekcji Pana Mariusza Matejczyka.

 

Producent: Zakłady Radjotechniczne Tekafon, typ: NN. Odbiornik superheterodynowy 7-lampowy. Rok produkcji 1937-1938. Eksponat z kolekcji Pana Macieja Bialeckiego.

 

 

Producent: H. Gotlibowski, typ: REX. Odbiornik detektorowy. Eksponat z kolekcji Pana Macieja Bialeckiego.

 

Producent: inż. J. Reicher i S-ka, typ: Meloion 3. Odbiornik reakcyjny 3-lampowy. Eksponat z kolekcji Pana Macieja Bialeckiego.

 

 

 

Producent: Zakłady Radiotechniczne IKA, typ: NN. Odbiornik superheterodynowy 5-lampowy. Rok produkcji 1935-1936. Eksponat z kolekcji Pana Macieja Bialeckiego.

 

 

 

Radjofon, typ: Selector BT3?. Rok produkcji 1936? Lampy: A409, A425, B443. Gramofon zmontowany w firmie Audiofon około 1936r. Eksponaty z kolekcji Pana Marcina Seliwiaka.

 

 

 

Producent: Radiometropolis, typ: NN. Odbiornik reakcyjny 4-lampowy. Eksponat z kolekcji Pana Pawła Filipiaka.

 

 

 

Producent: Radio Buki, typ: NN. Odbiornik reakcyjny 4-lampowy. Eksponat z kolekcji Pana Macieja Bialeckiego.

 

 

Eksponat o nieznanych parametrach. Wystawiający niestety nie zamieścił żadnych informacji. A szkoda bo zacne to radio i swój wygląd ma .

 

 

 

Producent: Radjofon Polska Fabryka Odbiorników Radiowych, typ: Super Detektor Eksportowy. Odbiornik detektorowy. Rok produkcji 1939. Uwagi: Poznań z wbudowanym głośnikiem, 2-zakresowy. Eksponat z kolekcji Pana Henryka Berezowskiego. Konstrukcja anteny powala z nóg .

 

Po prostu Telefunken. Żadnych dodatkowych informacji - niestety. Kolorek jakiś taki nie z epoki.

 

Producent: Radjofon Polska Fabryka Odbiorników Radiowych, typ: Selektor Super 2-W. Odbiornik reakcyjny 3-lampowy. Rok produkcji 1937. Uwagi: Poznań, odbiornik bateryjny, 1-obwodowy, 2-zakresowy. Eksponat z kolekcji Pana Henryka Berezowskiego.

 

Producent: Radjofon Poznań, typ: Selektor Super 2W. Odbiornik 3-lampowy (KC1, KC1, KL4). Zasilany bateryjnie. Rok produkcji 1938. Eksponat z kolekcji Pana Hieronima Krauze.

 

 

A oto stolik z interesującymi reklamami i materiałami informacyjnymi z epoki.

 

 Mini-giełda

Biedaczysko przeznaczony na wymianę. Oby wpadł w dobre ręce.

 

Ten stolik to prawdziwy skarb.

 

Gdy miałem aparat to było zamknięte, gdy zostało otwarte nie miałem niestety aparatu przy sobie. Gdy pobiegłem i wróciłem z aparatem znowu było zamknięte .

 

Mniam, mniam .

 

Wróciłem i jeszcze raz "pstryknąłem" zawartość tego stolika.

 

 

Stoję sobie cichutko w kąciku - może nikt mnie nie zauważy i wrócę do domu.

 

 

Na zakończenie - ciekawostka. Organizatorzy zadbali o odpowiedni nastrój. W czasie przerw w obradach na sali brzmiały tony nastrojowej muzyki odtwarzane prze piękny model radia firmy Elektrit - Victoria. Pracowało ciężko umilając i tak wspaniałą atmosferę spotkania. Oto ono:

 

Szkoda, że Spotkania Towarzystwa Trioda są organizowane tak rzadko. Już teraz z niecierpliwością czekam na następne. 

Opracowanie: Grzegorz "gsmok" Makarewicz, www.trioda.com