Elektronik Elektor, numer 7 (10), lipiec 1994
- Okładka
Jednopłytkowy komputer oparty na 80C535 może pełnić liczne funkcje kontrolne i sterujące. Proponujemy układ zapewniający szerokie możliwości porozumiewania się mikrokomputera z otoczeniem. - Komputery
- Płytka rozszerzenia do mikrosterownika 535 (5)
Możliwości opisanego niedawno na naszych łamach popularnego komputera jednoukładowego 80C535 są bardzo duże. Może on zostać użyty w wielu różnych układach sterujących. Opisana poniżej płytka rozszerzenia uzupełnia ten komputer o kilka nowych sprzęgów, przeznaczonych przede wszystkim do komunikacji ze światem zewnętrznym. - "Znaczek" - Basic Komputer (25)
Przyleciał z USA, jest mały i poręczny, łatwy do programowania, oparty na procesorze RISC, znakomity do szybszego niż można sobie wyobrazić opracowywania programów "pod klucz". To cudowny komputer o rozmiarach znaczka pocztowego, działający w BASICu. Prawdziwy spryciarz! - Kurs programowania mikrosterownika 80C535 (39)
Część 3 - omówienie jednostki porównawczo - pomiarowej (CCU) i przerwań. - Sprzęg małej mocy TTL - RS232 (49)
W razie potrzeby łączenia układów logicznych TTL z interfejsem RS232 nie zawsze trzeba używać specjalizowanych układów scalonych. Oto propozycja wykonania prostego adaptera z elementów dyskretnych. - Układ sterujący dostępem do wspólnej drukarki (50)
Drukarka jest podstawowym urządzeniem peryferyjnym dla niemal każdego użytkownika komputera. Rzadko jednak używa się ją w sposób ciągły, nie jest zatem potrzebna do każdego komputera, jeżeli kilka ich działa w zasięgu, powiedzmy, 10m. Opisany układ jest automatycznym przełącznikiem, umożliwiającym użytkowanie jednej drukarki przez kilka (do czterech) komputerów. - RTV i łączność
- Wzmacniacze szerokopasmowe do 1GHz na układach MAR-x (9)
Zakres częstotliwości pracy wzmacniaczy o bardzo szerokim pasmie przenoszenia wynosi kilkaset MHz lub więcej i rozciąga się zwykle od sub-VLF do początku mikrofal. Może to być, na przykład, pasmo 100kHz do 1000MHz (czyli 1GHz), chociaż częściej spotyka się pasmo jednak trochę węższe. Układy te mają wiele zastosowań praktycznych: przedwzmacniacze w odbiornikach, wzmacniacze wyjściowe generatorów sygnałowych, wzmacniacze buforowe w przyrządach w.cz., wzmacniacze liniowe telewizji kablowej i wiele innych, zwłaszcza w dziedzinie łączności i aparatury pomiarowej. Pomimo swoich zalet wzmacniacze te nie znajdowały do niedawna wielu zastosowań w elektronice amatorskiej. Wzmacniacze o bardzo szerokim pasmie są rzadsze niż te o węższym pasmie przenoszenia, są bowiem trudniejsze do zaprojektowania i wykonania. Jest to rzeczywiście dość zniechęcające zadanie techniczne. - Cyfrowa skala częstotliwości do odbiorników KF (28)
Wiele starych, ale dotychczas używanych i często bardzo dobrych odbiorników krótkofalowych nie ma cyfrowego wskaźnika odbieranej częstotliwości. Proponowane rozwiązanie pozwala wyeliminować ten mankament. Regulowany zakres offsetu umożliwia dopasowanie do różnych częstotliwości pośrednich. - Czas wolny i hobby
- Bezpiecznik campingowy (15)
Coraz więcej urządzeń elektrycznych wędruje z nami na urlop, niezależnie od tego, czy spędzamy go pod namiotem, czy w przyczepie campingowej, dlatego coraz więcej pól campingowych bierze to pod uwagę. Na wielu z nich istnieje możliwość podłączenia się do sieci 220V. W zasadzie, w zamykanej na klucz skrzynce podłączeniowej powinien znajdować się bezpiecznik (topikowy lub automatyczny) reagujący na przeciążenie; najczęściej jednak reaguje on w najmniej oczekiwanym momencie.
Artykuł: [Strona 15] [Strona 16] [Strona 17] - Audio - HiFi - Video
- Wzmacniacz mocy High-End 100W - część 2 (18)
Artykuł: [Strona 18] [Strona 19] [Strona 20] [Strona 21] [Strona 22] [Strona 23] [Strona 24] - Korektor cyfrowych sygnałów audio (56)
W przypadku połączenia większej liczby cyfrowych urzadzeń audio (jednostka CD-ROM, odtwarzacz kompaktowy, przetwornik C/A i rekorder DAT) w przesyłanych miedzy nimi sygnałach może wystąpić jitter. Badania wykazały, że większość ludzi nie odczuwa niekorzystnych akustycznych skutków tego zjawiska, niemniej jednak jitter jest mierzalny, zaś prezentowany poniżej korektor pozwala go wyeliminować.
Artykuł: [Strona 56] [Strona 57] [Strona 58] [Strona 59] [Strona 60] [Strona 61] [Strona 62] - Aplikacje
- Wzmacniacz separujący ze sprzężeniem optycznym - część 2 (37)
Artykuł: [Strona 37] [Strona 38] - Podzespoły
- Radiatory - kiedy i jak je stosować? (43)
Ci z naszych Czytelników, którym dotychczas zdarzyło się zaprojektować i zrealizować wzmacniacz mocy lub zasilacz, na pewno zetknęli się z tytułowym problemem. W stopniu wyjściowym wzmacniacza mocy znaczna część m,ocy tracona jest w postaci ciepła. Aby ułatwić oddawanie ciepła przez elementy tego stopnia stosuje się jeden, ewentualnie kilka radiatorów. Ten artykuł zawiera podstawowe informacje, które pozwolą w sposób prawidłowy dobrać radiator do konkretnego zastosowania.
Artykuł: [Strona 43] [Strona 44] [Strona 45] [Strona 46] [Strona 47] [Strona 48]