Bolesław Lenart
Stabilizacja napięcia
Wydawnictwa Naukowo - Techniczne, wydanie 1, nakład 2710 egz. Warszawa 1966

  • Przedmowa (7)
       Konieczność regulacji i stabilizacji napięcia oraz prądu występuje w rozległych zastosowaniach elektrotechniki, elektroniki przemysłowej, łączności i w różnorodnych urządzeniach automatyki, począwszy od maszyn matematycznych, a skończywszy na wielkich procesach technologicznych hutnictwa i chemii.
       W większości przypadków zachodzi potrzeba utrzymania stałego napięcia nie tylko na zaciskach generatorów czy w szynach zbiorczych elektrowni lub stacji transformatorowej, lecz przede wszystkim na zaciskach zasilających poszczególne odbiorniki lub urządzenia.
       Chociaż zarówno generatory, jak i transformatory zasilające poszczególne odbiorniki mają najczęściej urządzenia do regulacji napięcia, to jednak w różnych punktach sieci rozdzielczej po stronie odbiorników energii występują często znaczne wahania napięcia.
       W przypadku zasilania odbiorników ze źródeł o małej mocy, np. generatorów nie współpracujących z ogólną siecią energetyczną, należy liczyć się z jeszcze większymi wahaniami napięcia, dochodzącymi do 20% napięcia znamionowego, a nawet więcej.
       Wahania napięcia są bardzo często niedopuszczalne, gdyż współczesne elektryczne i radiotechniczne urządzenia pomiarowe, nadawcze, odbiorcze i inne, obok niezawodności i ekonomiczności pracy powinny odznaczać się dużą dokładnością i precyzją działania, co w znacznym stopniu zależy między innymi od stałości napięcia źródeł zasilających.
       Wobec powyższego stabilizacja napięcia jest jedną z ważniejszych funkcji urządzeń zasilających i dlatego powinna być doceniana zwłaszcza tam, gdzie zależy na dokładności działania skomplikowanych procesów technologicznych, sterowanych aparaturą kontrolno - pomiarową.
       Już na prostszych zresztą przykładach można wykazać celowość utrzymywania napięcia zasilającego w wąskich granicach.
       Oto np. przy wzroście napięcia żarzenia lamp radiowych dużej mocy o 1% czas ich pracy skraca się o ok. 20%, w odniesieniu zaś do lamp elektronowych małej i średniej mocy duży spadek napięcia zmniejsza także jakość ich pracy.
       Wzrost napięcia niektórych żarówek o włóknie metalowym o 10% zmniejsza ich średni czas pracy z 1000 do 200h, przy obniżeniu zaś napięcia o tyleż procent światłość tych źródeł światła zmniejsza się o przeszło 50%.
       Jak wynika z powyższych przykładów, dokładność stabilizacji może nie być większa od 1÷2%. Zdarza się jednak często, że taka dokładność stabilizacji napięcia jest zupełnie niewystarczająca i powinna być znacznie zwiększona. Tak np. do zasilania poszczególnych bloków nowoczesnej aparatury pomiarowej, zabezpieczającej dokładność pomiaru powyżej 0,01%, konieczna jest w wielu przypadkach stabilizacja napięcia z dokładnością do 0,001%. Dokładność rozwiązania uzyskiwanego na maszynie matematycznej zależy również w dużym stopniu od stopnia stabilności urządzenia zasilającego i dlatego w urządzeniach tego typu jest stabilizowane nie tylko napięcie zasilające w energię elektryczną całą maszynę matematyczną, lecz i napięcie zasilające poszczególne jej bloki (zwykle stabilizatory elektronowe lub tranzystorowe o dokładności do 0,001%).
       Stałość napięcia wyjściowego stabilizatora powinna przy tym być zabezpieczona nie tylko przy zmianach amplitudy napięcia sieci zasilającej i obciążenia, ale także przy zmianach częstotliwości sieci występujących podczas nagłych zmian obciążenia (zwykle zmiany częstotliwości nie przekraczają ±0,2%).
       Moce, z jakimi spotykamy się w procesie regulacji i stabilizacji napięcia, wahają się od ułamka wata do wielu megawatów.
       Utrzymanie napięcia zasilającego na stałym poziomie można uzyskać ręcznie lub automatycznie.
       Oczywiście, że urządzenia przystosowane do regulacji ręcznej są prostsze i tańsze od odpowiednich urządzeń automatycznych. Jednakże regulacja ręczna ma wiele wad, jak konieczność stałego dozoru, możliwość subiektywnych błędów przy manipulacjach oraz pogorszenie warunków pracy. Dlatego też współczesny rozwój techniki zakłada w większości przypadków regulację automatyczną napięcia zasilania, która zapewnia nie tylko dużą precyzję, ale ponadto znacznie upraszcza obsługę urządzenia.
       Zagadnienie stabilizacji napięcia i prądu, jako jednego z działów regulacji automatycznej, nabrało szczególnego znaczenia w łączności przewodowej i radiowej ze względu na znaczne korzyści i wygodę, które osiąga się przez zasilanie aparatury ze źródeł napięcia przemiennego, chociaż w większości przypadków do zasilania tej aparatury jest wymagany prąd stały. Dość powszechna obecnie tendencja przechodzenia od zasilania akumulatorowego do zasilania sieciowego wynika z wielu przyczyn natury zarówno technicznej, jak i ekonomicznej, takich jak miniaturyzacja urządzeń zasilających, ekonomia i wygoda w eksploatacji oraz łatwość automatyzacji procesu zasilania. Rozwojowi prostowników zastępujących baterie akumulatorów lub ogniw, niezbędnych do realizacji zasilania sieciowego, sprzyja dobrze zapowiadający się postęp w rozwoju zaworów półprzewodnikowych, zwłaszcza germanowych i krzemowych. Zawory te, chociaż odznaczają się na ogół nieznaczną rezystancją wewnętrzną, mają opadającą charakterystykę obciążenia, nawet przy utrzymaniu stałego napięcia zasilającego prostownik. Przyjmując stałą rezystancję obciążenia należy liczyć się z wahaniami napięcia na zaciskach wyjściowych prostownika, a więc zaciskach zasilających odbiornik, ze względu na znaczny często spadek napięcia sieciowego dochodzący w godzinach szczytu obciążenia do -20%Un. Wzrost napięcia sieci występuje zwykle nie tak często i zawiera się na ogół w granicach do +10%Un.
       Takie wahania napięcia uniemożliwiają zasilanie niektórych układów i dopiero prostownik o automatycznie regulowanym napięciu może zastąpić ciężkie i kłopotliwe w eksploatacji akumulatory. Oczywiście są także możliwości regulacji i stabilizacji napięcia i prądu przemiennego (zazwyczaj wartości skutecznej) w przypadku, gdy urządzenia są zasilane prądem przemiennym.
       Projektując urządzenia zasilające określonej aparatury, urządzenia, układu lub obwodu trzeba brać zawsze pod uwagę fakt, że podobnie jak szkodliwe jest z technicznego punktu widzenia niedocenianie konieczności stabilizacji napięcia lub prądu, tak również niewłaściwa jest z ekonomicznego punktu widzenia przesada w jej stosowaniu, gdyż każde urządzenie stabilizujące zmniejsza i to często bardzo znacznie sprawność odbiornika, w skład którego wchodzi.
       Dlatego w każdym konkretnym przypadku stopień stabilizacji, którego określeniem zajmiemy się w dalszym ciągu, powinien być uzasadniony nie tylko technicznie, ale i ekonomicznie.
       Zagadnienie stabilizacji napięcia znalazło dotychczas słabe odbicie w polskiej literaturze technicznej, gdy tymczasem technika stabilizacji napięcia w krajach wysoko uprzemysłowionych osiąga bardzo znaczne postępy wraz z ogólnym szybkim rozwojem elektroniki oraz techniki regulacji automatycznej.
       Zadanie, które postawił sobie autor, polegało przede wszystkim na zebraniu i usystematyzowaniu bardzo różnorodnego materiału z tej dziedziny wiedzy, będącego dorobkiem wielu osób wymienionych w spisie literatury uzupełniającej. Oryginalnym wkładem autora są niektóre zagadnienia dotyczące układów stabilizacji ferrorezonansowej i kompensacji częstotliwościowej.
       Autor wyraża podziękowanie prof. T. Konopińskiemu za życzliwe i krytyczne ustosunkowanie się do konspektu książki, co przyczyniło się do usunięcia niektórych usterek.
  1. Metody regulacji i stabilizacji napięcia (11)
    Wstęp. Automatyczne regulatory i stabilizatory napięcia. Metody stabilizacji napięcia. Ważniejsze pojęcia z dziedziny automatycznej regulacji i stabilizacji napięcia. Podział urządzeń regulacji napięcia. Uwagi ogólne.
  2. Podstawowe elementy stabilizatorów napięcia (21)
    Wstęp. Ogólna charakterystyka elementów nieliniowych. Analiza pracy elementów pomiarowych układów stabilizacji napięcia. Analiza pracy elementów wykonawczych w układach stabilizacji napięcia. Elementy wzmacniające stabilizatorów napięcia.
  3. Regulacja napięcia (114)
    Wstęp. Metody regulacji napięcia. Regulacja napięcia wyprostowanego przy pomocy zmiany parametrów zaworów.
  4. Parametryczna metoda stabilizacji napięcia (159)
    Wstęp. Parametryczne stabilizatory napięcia o rezystancjach nieliniowych. Parametryczne stabilizatory napięcia przemiennego z reaktancyjnymi elementami nieliniowymi. Parametryczne stabilizatory napięcia z kondensatorami nieliniowymi. Stabilizatory ze sterowaniem parametrycznym elementu wykonawczego. Stabilizator elektronowy o dwu stopniach swobody sterowany metodą parametryczną. Stabilizatory z parametrycznym sterowaniem dławikami nasyconymi. Prostownik samostabilny w układzie Scotta. Przykłady zastosowania prostowników stabilizowanych metodą parametryczną w urządzeniach zasilających łączności.
  5. Kompensacja i parametryczno - kompensacyjna metoda stabilizacji napięcia (200)
    Wstęp. Kompensacyjna metoda stabilizacji napięcia. Kompensacyjne stabilizatory ze sprzężeniem zwrotnym o dwu stopniach swobody. Półprzewodnikowe stabilizatory napięcia. Kompensacyjne stabilizatory magnetyczne. Parametryczno - kompensacyjna metoda stabilizacji napięcia. Stabilizatory parametryczno - kompensacyjne napięcia przemiennego.
  6. Specjalne układy stabilizacji napięcia (245)
    Wstęp. Stabilizatory wysokiego napięcia. Fotoelektryczne stabilizatory napięcia o dużej dokładności. Przykłady rozwiązań niektórych układów stabilizacji napięcia i prądu. Stabilizatory napięcia do celów specjalnych. Przykłady obliczania stabilizatorów napięcia.
  7. Stany nieustalone i stabilność układów stabilizacji napięcia (308)
    Wstęp. Analiza przebiegów w stanie nieustalonym w układach stabilizacji napięcia. Analiza stabilności liniowych układów stabilizacji napięcia. Charakterystyki członów strukturalnych oraz sposoby zwiększania stabilności.
  • Literatura (331)
  • Skorowidz rzeczowy (335)

Udostępnił Grzegorz Makarewicz, 'gsmok'