Mgr inż. Janusz Łokuć
Technika naprawy odbiorników TV
Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa, 1974
Wydanie 3 poprawione i uzupełnione, nakład 20000 + 180egz.

  • Przedmowa (9)
       Książka jest przeznaczona dla tych wszystkich, którzy zajmują się naprawą odbiorników telewizyjnych i chcą podnieść swoje kwalifikacje, co dopomoże im do znacznego skrócenia czasu potrzebnego na zlokalizowanie i usunięcie uszkodzenia oraz na właściwe wykonanie naprawy. Przez właściwe wykonanie naprawy rozumie się - oprócz wymiany uszkodzonego elementu i doprowadzenie do prawidłowej pracy odbiornika - również usunięcie przyczyny powstania uszkodzenia.
       Naprawa odbiornika polega na logicznej i systematycznej technice szukania uszkodzeń i ich usuwania. Do tego są niezbędne następujące warunki:  znajomość zasad pracy zarówno poszczególnych układów, jak i całego odbiornika, umiejętność stosowania przyrządów pomiarowych, skuteczne korzystanie z danych technicznych podawanych do każdego odbiornika oraz trafna analiza informacji o niewłaściwej pracy układu, uzyskiwanych na podstawie objawów tych nieprawidłowości.
       Omówienie powyższych warunków i niezbędne wiadomości z nimi związane znajdzie Czytelnik w tej książce; stopniowo krok za krokiem autor wprowadza Czytelnika w trudne arkana sztuki naprawiania odbiorników telewizyjnych.
       Naprawiający prawie zawsze ma do czynienia ze źle działającym odbiornikiem, dlatego też w pierwszym rozdziale jest podana ogólna zasada pracy poszczególnych członów odbiornika, łącznie z opisem przebiegów elektrycznych, jakie tam występują. Ponadto podano zasady właściwego zainstalowania, wyregulowania i użytkowania odbiornika telewizyjnego.
       W rozdziale drugim omówiono różne rozwiązania konstrukcyjne wybranych typów odbiorników telewizyjnych. Rozdział ten jest do pewnego stopnia uzupełnieniem rozdziału pierwszego.
       W rozdziale trzecim podano wskazówki, dotyczące racjonalnego urządzenia warsztatu naprawczego z jego wyposażeniem w narzędzia i przyrządy oraz inne środki pomocnicze, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
       Rozdział czwarty poświęcono pomiarom i omówieniu zasad prawidłowego użytkowania przyrządów pomiarowych. Większość naprawiających ma małe doświadczenie w tym zakresie i nie zawsze zdaje sobie sprawę z oddziaływania użytego przyrządu na wynik pomiaru oraz na błędy pomiarowe, jakie mogą występować. Można wówczas wyciągnąć z pomiaru niewłaściwe wnioski, co skieruje naprawiającego na mylną drogę i spowoduje niepotrzebną stratę czasu.
       Rozdział piąty dotyczy techniki szukania uszkodzeń na podstawie informacji uzyskanych z objawów niewłaściwej pracy odbiornika. W rozdziale tym omówiono przebieg postępowania przy szukaniu uszkodzenia w zależności od ukształtowania układu i otrzymanych informacji oraz rodzaje badań najwłaściwsze w danych okolicznościach. Na zakończenie rozdziału podano przykłady ilustrujące podane zasady.
       W rozdziale szóstym omówiono wstępne badanie odbiornika, dzięki któremu można uzyskać w krótkim czasie  dużo informacji o pracy odbiornika.
       Rozdział następny poświęcono omówieniu uszkodzeń podstawowych elementów odbiornika oraz sposobów ich sprawdzania i wymiany.
       W rozdziale ósmym szczegółowo omówiono uszkodzenia występujące w poszczególnych członach odbiornika, z analizą wpływu uszkodzeń poszczególnych elementów na pracę układów na podstawie przebiegów, jakie w nich występują.
       Niekiedy po wykonaniu naprawy trzeba poprawić dostrojenie odbiornika lub też - w przypadku gdy odbiornik jest rozstrojony - na nowo go zestroić. Wiadomości na ten temat znajdzie Czytelnik w rozdziale dziewiątym.
       W rozdziale dziesiątym omówiono usprawnienia i modernizacje odbiorników TV. Zagadnienia te dotyczą w szczególności zasilaczy oraz układów zabezpieczających kineskop.
       Rozdział jedenasty dotyczy zagadnień związanych z posługiwaniem się schematami oraz odczytywaniem zawartych w nich informacji.
       Książka ta została napisana na podstawie osobistych doświadczeń autora i obszernej literatury światowej na ten temat. Autor ma nadzieję, że książka spełni swe zadanie i pomoże zainteresowanym usprawnić ich pracę przy naprawach odbiorników telewizyjnych, których liczba typów i złożoność rozwiązań ciągle rośnie, w związku z czym w praktyce jest wymagane stosowanie ogólnych zasad, które by znalazły zastosowanie w każdym występującym przypadku.
  1. Wiadomości ogólne (11)
    Wprowadzenie. Zasada odbioru telewizyjnego. Schemat blokowy odbiornika telewizyjnego. Właściwości odbiorników telewizyjnych. Właściwe zainstalowanie i użytkowanie odbiornika. Regulacja odbiornika.
  2. Rozwiązania konstrukcyjne wybranych typów odbiorników telewizyjnych (64)
    Polskie odbiorniki zunifikowane. Odbiornik telewizyjny "Beryl 102". Tranzystorowy odbiornik "Junost 2".
  3. Warsztat telewizyjny i jego wyposażenie (96)
    Stanowisko pracy. Narzędzia i środki pomocnicze. Przyrządy pomiarowe.
  4. Pomiary (127)
    Wprowadzenie. Pomiar napięć i prądów przyrządem uniwersalnym. Pomiary woltomierzem lampowym. Pomiary oscyloskopowe. Pomiary z zastosowaniem wobulatora. Zastosowanie szukacza sygnału. Lokalizacja uszkodzeń za pomocą fono- i video-testera.
  5. Technika szukania uszkodzeń (152)
    Zasady ogólne. Lokalizacja badań. Rodzaje badań. Typowe uszkodzenia odbiornika telewizyjnego.
  6. Wstępne badanie odbiornika (173)
    Badanie bez sygnału. Badanie z sygnałem. Badania specjalne. Wskazówki praktyczne do szukania uszkodzeń.
  7. Uszkodzenia elementów układów (184)
    Uszkodzenia lamp i kineskopów. Uszkodzenia oporników. Uszkodzenia wyłączników sieciowych i przełączników klawiszowych. Uszkodzenia kondensatorów. Uszkodzenia prostowników i diod. Uszkodzenia tranzystorów. Uszkodzenia warystorów. Uszkodzenia termistorów. Uszkodzenia fotooporników. Uszkodzenia transformatorów i dławików. Uszkodzenia cewek odchylających. Prace lutownicze.
  8. Uszkodzenia występujące w głównych członach odbiornika (222)
    Głowica w.cz. Tor wizji. Wyszukiwanie i usuwanie uszkodzeń w kineskopach. Tor fonii. Układ synchronizacji. Układy odchylania pionowego. Układy odchylania poziomego. Układ regulacji kontrastu. Zasilacz niskiego napięcia.
  9. Strojenie odbiornika telewizyjnego (335)
    Uwagi ogólne. Strojenie toru wizji. Strojenie toru fonii.
  10. Usprawnienia i modernizacja odbiorników telewizyjnych (347)
    Usprawnienia zasilaczy. Układy zabezpieczające kineskop. Przystosowanie odbiorników TV do odbioru dźwięku według systemu OIRT i CCIR.
  11. Schematy w serwisie telewizyjnym (358)
  • Dodatek (362)
    Wykaz lamp stosowanych w odbiornikach produkcji krajowej
    Wykaz lamp stosowanych w odbiornikach produkcji NRD, CSRS, WRL
    Wykaz lamp kineskopowych stosowanych w odbiornikach produkcji NRD, CSRS, WRL
    Wykaz lamp stosowanych w odbiornikach produkcji radzieckiej
    Wykaz lamp kineskopowych stosowanych w odbiornikach produkcji krajowej
    Schemat ideowy odbiornika telewizyjnego "Beryl 102"
    Schemat ideowy odbiornika telewizyjnego "Junost 2"
    Schemat ideowy odbiornika telewizyjnego "Olympia"
    Schemat ideowy odbiornika telewizyjnego "Libra"
  • Wykaz literatury (368)

Materiał udostępnił Grzegorz Makarewicz, 'gsmok'