Leonard Niemcewicz
Lampy elektronowe i półprzewodniki
Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, wydanie 4 zmienione, nakład 20000 + 240 egz., Warszawa, 1975

   W książce są podane parametry statyczne oraz maksymalne przyrządów półprzewodnikowych (diod i tranzystorów), lamp elektronowych i kineskopów. Uwzględniono wyroby nie tylko głównych producentów europejskich, w tym również przyrządy krajowe oraz krajów demokracji ludowej, ale także wyroby japońskie i amerykańskie. Oprócz głównych parametrów podane są również informacje o producentach, typowym zastosowaniu, cokołach i obudowie. Książka jest przeznaczona dla użytkowników przyrządów półprzewodnikowych i próżniowych, dla warsztatów naprawczych oraz dla radioamatorów.

SPIS TREŚCI

  • Przedmowa (6)
       Lampy odbiorcze i wzmacniające są jednymi z najstarszych przyrządów elektronicznych. Znalazły one szerokie zastosowanie w różnych urządzeniach radiowych, a do niedawna wchodziły w skład większości urządzeń radioelektronicznych. Intensywne prace nad rozwojem przyrządów półprzewodnikowych ograniczyły w znacznym stopniu zastosowania lamp elektronowych w wielu dziedzinach, jednakże nie spowodowały ich całkowitego zastąpienia.
       Dobre właściwości częstotliwościowe, stosunkowo niski poziom szumów własnych, stabilność pracy, mały rozrzut parametrów oraz inne zalety lamp zapewniają jeszcze szerokie ich zastosowanie w chwili obecnej.
       W ostatnich latach powstało wiele konstrukcji nowych lamp, wyróżniających się dobrymi parametrami elektrycznymi, mających specjalne charakterystyki, właściwości i zdolnych do pracy przy bardzo wielkich częstotliwościach. Prowadzone są szeroko zakrojone prace nad zwiększeniem niezawodności i długowieczności lamp już istniejących, nad zwiększeniem ich stabilności i obciążeń eksploatacyjnych.
       Coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach elektroniki znajdują również elementy półprzewodnikowe: diody, tranzystory, tyrystory, układy scalone itp. Charakteryzują się one wieloma zaletami i w wielu dziedzinach zastąpiły całkowicie lampy elektronowe.
       Przyrządy półprzewodnikowe otworzyły nową epokę w radioelektronice. Mają małe wymiary i pobierają mało energii, są bardziej niezawodne  w działaniu, umożliwiają miniaturyzację aparatury elektronicznej.
       Dalszym unowocześnieniem produktów elektronicznych jest opanowanie technologii układów scalonych. Układ taki utworzony na płytce o powierzchni 1mm2 może zawierać kilka tysięcy elementów a około tysiąca takich układów może być wyprodukowanych w sposób automatyczny w jednym procesie technologicznym.
       Badania wykazały, że tylko układy scalone mogą zapewnić odpowiednią szybkość działania urządzeń elektronicznych. Oprócz wielu innych zalet układy scalone mają poważne zalety ekonomiczne.
       Stale wzrasta liczba specjalistów zajmujących się w swojej działalności praktycznej - elektroniką, rosną szeregi radioamatorów i konstruktorów urządzeń elektronicznych.
       Stale rosnąca liczba przyrządów elektronowych powoduje, że niezbędna dla każdego, stykającego się zawodowo lub amatorsko z tymi przyrządami, staje się książka typu podręcznego katalogu. Autor ma nadzieję, że niniejszy zbiór to zadanie spełnia.
       Szybkie wyczerpanie nakładu poprzednich wydań świadczy o szerokim zapotrzebowaniu na publikacje tego typu. Niniejsze - czwarte z kolei wydanie - zostało całkowicie przerobione i rozszerzone. Znacznie zmniejszono w nim liczbę lamp elektronowych, a całkowicie na nowo opracowano zestawienie przyrządów półprzewodnikowych.
  • Wstęp (7)
  1. Lampy elektronowe (10)
    1. Wpływ warunków eksploatacyjnych na niezawodność i trwałość lamp (10)
    2. Wpływ warunków eksploatacji na niezawodność działania lamp (10)
    3. Ocena jakości lamp (11)
    4. Wskaźniki dotyczące eksploatacji kineskopów (11)
  2. Przyrządy półprzewodnikowe (12)
    1. Montaż przyrządów półprzewodnikowych (12)
  3. Systemy oznaczania (13)
    1. Oznaczenia typów lamp elektronowych (13)
      1. System oznaczania lamp elektronowych odbiorczych powszechnego użytku (13)
      2. System oznaczania lamp elektronowych produkcji radzieckiej (15)
      3. System oznaczania lamp elektronopromieniowych produkcji RFT (16)
      4. System EIA (16)
      5. Oznaczenia lamp produkcji czechosłowackiej (Tesla) (17)
      6. Oznaczenia lamp produkcji angielskiej (17)
      7. Oznaczenia stosowane przez RWPG (17)
    2. Oznaczenia typów elementów półprzewodnikowych (17)
      1. System oznaczeń elementów półprzewodnikowych produkcji NRD (18)
      2. Oznaczenia przyrządów półprzewodnikowych produkcji radzieckiej (19)
      3. System oznaczania przyrządów półprzewodnikowych produkcji japońskiej (20)
  4. Oznaczenia elektrod i parametrów (20)
    1. Oznaczenia elektrod i parametrów lamp elektronowych (20)
      1. Oznaczenia literowe elektrod (20)
      2. Oznaczenia parametrów lamp elektronowych (22)
      3. Skróty innych oznaczeń (25)
    2. Oznaczenia parametrów przyrządów półprzewodnikowych (26)
      1. Skróty innych oznaczeń (30)
    3. Skróty oznaczeń firm (31)
    4. Wykaz norm BN i PN obowiązujących w zakresie techniki półprzewodnikowej (1973) (33)
  • Lampy elektronowe (39)
  • Kineskopy (117)
  • Tranzystory (135)
  • Diody prostownicze (533)
  • Diody Zenera (553)
  • Diody pojemnościowe (579)
  • Literatura (647)